wz
29.3. - 1.4.2012

sLOVEnia trip (Slovinsko, Itálie)

Jak začít? Respektive jak začít, když Lucka začala tak výstižně. Dovolím si asi citovat: Výlet za krásami Slovinska a dogfrisbee závody byl z kategorie akcí, na které se hrozně dlouho těšíte, máte velká očekávání a ono se to splní a je to ještě lepší.. Takových moc není a proto si zaslouží delší článek.. Konec citace. Hezky to napsala, že? ;-)

Vyráželi jsme ve středu v noci, abychom byli ve čtvrtek ráno na místě. Ne tedy v Renče, což byl hlavní cíl naší cesty, ale na kraji Slovinska u vodopádu Peričnik. Dorazili jsme k němu, když se den sotva probouzel k životu, takže všude okolo bylo mrtvo. A voda byla průzračná a neobyčejně chutná! Kam se na 50-ti metrové (hooodně) strmé stoupání hrabe ranní rozcvička! :-) Další zastávku jsme měli nedaleko. Jezero Bled. Takové echt romantické místo - jezero, jemuž je vidět mnoho metrů pod hladinu a uprostřed má ostrůvek s kostelem a schodištěm. Jo a nad tím vším je ještě na skále hrad! :o) Celé jezero jsme obešli a pokračovali jsme v krasojízdě do Lublaně, hlavního města. Jakožto nemístní jsme nevěděli kde co hledat, tak jsme prostě šli. A hele, kopec, tam bude určitě hrad! A byl :-) Ale na gotiku či jiné slohy můžete zapomenout. Hrad byl ve slohu železobetonovém. Není divu. Byl sice postaven ve 12. století a následně zničen a znovu postaven ve století 15., ale zásadní pro něj bylo století 19., kdy se stal vězením a vojenskou pevností... Lublaň, velká asi jako 1/4 Prahy, nás tedy neuchvátila. Ani historií ani současným vzhledem. Ale byli jsme varováni, že slovinská města moc zajímavá nejsou :-) Z Lublaně nás už čekal jen přejezd do našeho kempu. No nevím, jak ten kemp popsat jinak než jedním slovem - BOŽÍ! Zastrčený mezi domky, stanování přímo na vinici, pěkné venkovní posezení s velkoplošnou obrazovkou s připojením na internet a v neposlední řadě sociálky, jaké potkáte v Čechách leda tak v lepší restauraci... ;-) Asi hodinku po našem příjezdu, když jsme se trochu vzpamatovávali po dlouhé cestě, se v kempu objevilo druhé auto. A z něho se vyklubala hrstka paraglidistů - Čechů! :-) V kempu jsme v této sestavě byli sami, prostě pohoda :-)

V pátek jsme málem jeli s paraglidistama, ale nakonec ne, drželi jsme se svého plánu. A tím byla návštěva Itálie. Comík byl v naší výpravě jediný, kdo ještě neokusil, zda je moře opravdu slané. A kdo by odolal, když jsme to měli nějakých 30km? ;-) Na pořadu dne byl hrad Duino. Z nedaleké Sistiany k němu vede asi 4km dlouhá cestička Rilke, pěkně na útesu, s výhledem na moře a na Castello di Duino. Moc pěkné to bylo, ale už nám taky začínalo být hezké horko. Přes den mohlo být i ke 30 stupňům - zatímco v Lublani o 2 dny později sněžilo ;-) Dolů k vodě to šlo rychle a už jsme se cachtali. Tedy psiska, na nás bylo moře dost ledové. Strávili jsme tu příjemné odpoledne, ale i tak jsme se zpět do kempu těšili - kdo by se tam netěšil, když má v ceně ubytování i ochutnávku z místních vinic... ;-) Večer ještě dorazilo do kempu nové auto, italské. Jak vyložili psy, bylo jasno, že jsou to našinci a hned jsme se jali je zpovídat ;-)

V sobotu brzy ráno jsme se posbírali a jeli asi 10km do Renče - na závody přeci! :-) Jak jsme si dělali celou cestu srandu - jeli jsme makat. Pomáhali jsme trochu s organizací a do toho závodili. My jsme nastoupili na Dartbee a Quadruped. V první disciplíně mě Comík strašně potěšil, bezvadně chytal. V Quadrupedu ale přesný opak... Škoda. Po závodě jsme ještě připravili hřiště na zítra a jeli na mezinárodní večeři: slovinsko-česko-maďarsko-něměckou :-) Ale zas tak moc nás tam nebylo. Nejvíc Čechů, a to jsme na celých závodech byli jediní :-D

V neděli nás probudily divné zvuky. Vítr. A ne ledajaký vítr... Přijeli jsme na hřišti, a co jsme včera postavili, to bylo zpoloviny úplně jinde než mělo být. My jsme se ale nedali a přírodnímu živlu ukázali, že NAŠE pásky budou tam, kde chceme MY :-) A taky byly. Celý den! Na programu dne byly freestyly. V tom větru se dost podstatně smazávaly rozdíly ve výkonnosti týmů, ale nejlepší ukázali, že jsou nejlepší právem, dostali ceny a jelo se do kempu pobalit věci a pak bez zbytečných průtahů domů. Cestou jsme potkali sníh a v Čechách nás čekala pěkná zima! Zato v Hradci vlastní postýlka... :-)

Nebude nějaké znamení, že sLOVEnia a Hradec KraLOVE je obojí nějak plné lásky? 8-)

Ještě se sluší a patří napsat výsledky a pochválit hradecké týmy :-) Lucku s Jessií za jejich 3.místo v TimeTrialu s novým osobním rekordem 18,66s a Michala s Jessákem za Quadruped (3.místo s odřenýma ušima), Dartbee (3.místo s ještě odřenějšíma ušima!) a kvalifikaci na světové finále AWI v Americe, tedy za freestyle ;-) A v neposlední řadě díky všem, co se zasloužili o to, jaký tenhle výlet byl - zejména Lucce za nápad a Víťovi za to, že nás bezpečně (spolu s Luckou) dovezl tam i zpátky!

Foto: moje, Borut Kalin.
Video: Češi ve Slovinsku, závodní atmosféra od Maďarů.
Naše výsledky, info a výsledky s Comíkem ve slovinském članku ;-)